Today's math question
Today's math question
2021-09-17
question
りんご1個の値段は,みかん3個の値段と同じです。共子さんはりんご5個とみかん10個を合わせて1000円で買いました。みかん1個の値段は □ 円です。
The price of 1 apple is the same as the price of 3 oranges. Ms. Kyoko bought 5 apples and 10 oranges at 1000 yen together. The price of a orange is □ yen.
ราคาของแอปเปิ้ล 1 ลูกเท่ากับราคาของส้ม 3 ลูก
Kyokoซื้อแอปเปิ้ล 5 ลูกและส้ม 10 ลูกโดยราคา 1000 เยน
ราคาของส้ม 1 ลูกคือ □ เยน
วิธีทำ
a=3o ...(1)
5a+10o=1000 ...(2)
จาก(1)(2)
15o+10o=1000
o=1000/25=40 yen (=□)
วิธีทำ2
a=3o
5a+10o=1000
5(3o)+10o=1000
25o=1000
o=40
2021.09.17 | Comments(0) | Trackback(0) | 未分類